FTP)File Transfer Protocol) چیست؟

 کاربران برای اینکه برخی از داده های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند به یک تکنولوژی مناسب برای انجام این امر نیاز داشتند، FTP اولین تکنولوژی بود که به رفع این نیاز پاسخ داد. FTP پروتکلی است که برای انتقال فایل ها بین کامپیوترهای تحت شبکه TCP/IP استفاده می شود.

نحوه ی انتقال فایل توسط FTP

FTP بر اساس معماری کلاینت – سرور طراحی شده است، به این صورت که در آن یک سرور FTP و یک یا چند سرویس گیرنده FTP وجود دارند که عملیات مربوط به انتقال فایل را انجام می دهند. سرور FTP به صورت یک شبکه پیکربندی شده است و محل ذخیره سازی فایل های سیستمی است، از این سرور به عنوان حافظه اشتراکی برای انتقال اطلاعات استفاده می شود. کاربران نهایی از طریق پروتکل FTP به فایل های سرور دسترسی دارند و با کپی کردن فایل ها به پوشه محلی (سیستم خود) عملیات انتقال فایل را انجام می دهند.

FTP به تنظیمات TCP/IP شبکه نیاز دارد و نحوه کار آن بسته به تعداد مشتریان آن دارد. FTP Client عاملی است برای ارتباط با سرور که به منظور دانلود و یا آپلود فایل ها استفاده می شود. به عبارت دیگر ابتدا FTP Client به سرور FTP متصل می شود، سپس سرور پس از دریافت درخواست از طرف کلاینت اقدام به دانلود و یا آپلود فایل می کند و به این صورت عملیات انتقال فایل انجام می شود.

FTP Client

در چند دهه گذشته FTP Client فقط از طریق رابط خط فرمان CLI( Command Line Interface) مدیریت میشد اما در حال حاضر استفاده از آن بسیار آسان شده است و از رابط گرافیکی برای تسهیل در انتقال فایل ها استفاده می شود. از FTP Client برای انواع کامپیوترها، سرورها و دستگاه های تلفن همراه استفاده می شود.

FTP Server

سرورهای ‌FTP هر دو نوع اتصالات فعال (Active) و (Passive)غیر فعال  FTP Client را پشتیبانی می کنند. در اتصال فعال FTP، بر روی کلاینت یک پورت باز می شود و منتظر پیغامی از سمت سرور می ماند در همین زمان سرور به طور فعال به آن متصل است. در حالی که در اتصال غیر فعال، بر روی سرور یک پورت باز می شود و منتظر می ماند که کلاینت برای اتصال به آن اجازه دهد.

از آنجاییکه اتصال غیر فعال ازامنیت بالاتری برخوردار است از این رو مورد تاای مدیران IT می باشد و همچنین استفاده از آن به کاربران نهایی بیشتر توصیه می شود. در پیکربندی دیوار آتش، تمامی قوانین (rules) مربوط به کنترل اتصالات از اینترنت به سرور ساخته شده است و از طرف سرور به اینترنت نمی باشد. حالت غیر فعال به عنوان حالت “Firewall-Friendly” شناخته می شود. قابل ذکر است پروتکل های با امنیت بالاتری هم ساخته شده است مثل SFTP، FTPS که FTP Client از آن پشتیبانی می کند.

3 December 2015 | 9:11 am

Source link